Grafika Wektorowa czy Rastrowa?
Wiedza o tym, jakiego typu pliku wizualnego użyć i na czym polega różnica, jest integralną częścią projektowania.
Cyfrowe pliki graficzne generalnie należą do jednej z dwóch kategorii – wektorowych lub rastrowych. Grafika wektorowa, taka jak pliki logo, wykorzystuje skomplikowane ścieżki składające się z punktów i linii do tworzenia obrazu. Grafika rastrowa, taka jak fotografie cyfrowe, jest tworzona przy użyciu siatki maleńkich pikseli. Celem tego postu jest wyjaśnienie różnicy między tymi typami plików i pomoc w określeniu, który typ będzie najkorzystniejszy dla Ciebie i Twojego projektu.

PORÓWNANIE GRAFIKI WEKTOROWEJ I RASTROWEJ
Wektor
Pliki wektorowe, składające się z punktów i linii tworzących ścieżki, mogą być skalowane w górę i w dół bez utraty jakości. To sprawia, że pliki wektorowe są najlepszym formatem dla zasobów graficznych takich jak ilustracje, ikony i loga firmowe, ponieważ ten sam plik może być użyty w projektach od aplikacji mobilnej do dużego billboardu bez utraty jakości lub zwiększania się rozmiaru pliku.
Prawdopodobnie najbardziej powszechnym przykładem plików wektorowych, z których korzystamy codziennie, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, są pliki czcionek. Każda wpisywana litera jest grafiką wektorową. Możesz zwiększyć rozmiar tekstu lub powiększyć go tak bardzo, jak chcesz, a czcionki pozostaną wyraźne podczas przeglądania online lub w standardowych formatach edytowalnych, takich jak dokumenty Word.
Chociaż większość grafiki online jest nadal rastrowa, wprowadzenie wektorowych plików SVG umożliwia wykorzystanie takich elementów jak loga, ilustracje i ikony w aplikacjach i przy tworzeniu stron internetowych. Jest to ważny czynnik przy projektowaniu stron responsywnych, ponieważ układy i elementy projektu są dostosowywane do różnych rozmiarów ekranów i rozdzielczości, takich jak wyświetlacze retina.
Jakie są zastosowania grafiki wektorowej?
Grafika wektorowa wykorzystywana jest przez artystów tworzących ilustracje, loga i inne projekty, które mają być drukowane na dużych powierzchniach. Dlatego wielu projektantów woli konwertować swoje obrazy do postaci wektorowej przed ich wydrukowaniem.
Popularne formaty grafiki wektorowej: .PDF, .EPS, .AI, .SVG
Często zdarza się również, że obrazy wektorowe są konwertowane na obrazy rastrowe, aby uczynić je bardziej dostępnymi w sieci. Na przykład, standardowe logo Google na Google.com jest w rzeczywistości plikiem .png, podczas gdy sam projekt został pierwotnie stworzony przy użyciu programu do edycji wektorowej. Plik .png jest bardzo mały (16kb) i sprawia, że strona szybko się ładuje. Natomiast w przypadku drukowania, Google musiałoby użyć wektorowej wersji swojego logo.
Jak zwiększyć rozmiar obrazu wektorowego?
Teraz udajmy, że masz obraz wektorowy o wymiarach 300 x 300 px.
Ponieważ obraz wektorowy składa się z matematycznych ścieżek, możesz zwiększyć rozmiar obrazu tak bardzo, jak chcesz, a nigdy nie zmniejszy się jego jakość. Można by dosłownie zwiększyć rozmiar do 3 mln x 3 mln px i wszystkie szczegóły nadal wyglądałyby ostro (zakładając, że komputer poradziłby sobie z tak dużym plikiem).

PORÓWNANIE GRAFIKI WEKTOROWEJ I RASTROWEJ
Raster
Obrazy rastrowe składają się z wielu małych kwadratów zwanych pikselami i są często określane jako obrazy “bitmapowe“. Przy dużym powiększeniu można zaobserwować poszczególne piksele. Rozdzielczość pliku rastrowego jest określana jako DPI (dots per inch) lub PPI (points per inch) i jest głównym czynnikiem decydującym o zwiększeniu rozmiaru pliku.
Zasadniczo cała fotografia cyfrowa jest oparta na rastrze. Większość plików graficznych znalezionych w Internecie jest również rastrowana i zapisana dla rozdzielczości ekranu 72 DPI, większy rozmiar pliku jest zazwyczaj wymagany do użycia w materiałach drukowanych, gdzie standardowa rozdzielczość wynosi 300 DPI.
Popularne formaty grafiki rastrowej: .PNG, .JPG, .JPEG, .GIF, .TIF, .PSD
Kiedy wybrać wektor, a kiedy raster?
Niewielki rozmiar pliku i skalowalność grafiki wektorowej sprawia, że wyjątkowo dobrze nadaje się ona do wykorzystania w druku cyfrowym, od wizytówek, po billboardy. Są one również wykorzystywane do filmów, obiektów internetowych i renderowania 2D lub 3D animacji komputerowych. Ich źródłowe pliki są potrzebne do projektów monet, grawerowania laserowego, koszulek, naszywek itp.
Obrazy rastrowe są najlepsze dla zdjęć cyfrowych i materiałów drukowanych. Jeśli projekt wymaga skalowalnych kształtów i jednolitych kolorów, najlepszym wyborem jest wektor, ale jeśli projekt wymaga złożonych mieszanek kolorów, preferowanym formatem jest raster.
Potrzebujesz pomocy?
Dalej nie do końca wiesz, który format jest dla Ciebie? Nic nie szkodzi! Skontaktuj się z nami, a my z przyjemnością Ci w tym pomożemy.
Zadzwoń.
Pn. - Pt.
9:00 – 16:00